مدیر پنل: دکتر علی پزشکیان، رزیدنت اقتصاد و مدیریت دارو

 

مهمانان پنل:

جناب اقای دکتر علی فاطمی ،نایب رئیس انجمن داروسازان ایران

 

جناب اقای دکتر فرشچی،دکترای هوش مصنوعی

هیئت علمی دانشگاه علامه

مدیرعامل شرکت آبادیس سلامت و سامانه هوشمند دواجو

 

جناب اقای دکتر حسین شمالی، سرپرست معاونت برنامه ریزی اداره کل دارو

 

سرکار خانم دکتر فاطمه سلیمانی ، استاد مدیریت و اقتصاد دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

دکتر پزشکیان مدیر پنل صنفی در بیست و سومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران سخنان خود را مقدمه ای کوتاه در خصوص داروخانه های اینترنتی و چالش های پیش روی آن آغاز کردند.

در ادامه دکتر سلیمانی، یکی از دغدغه های اصلی سازمان غذا و دارو را تجویز و مصرف منطقی دارو دانستند. از نظر ایشان این دغدغه زمانی جدی تر می شود که بحث اینترنتی شدن داروخانه ها هم مطرح شود.

از نظر ایشان گریزی از ارائه خدمات اینترنتی نیست اما باز هم به حلقه گم شده، یعنی مصرف منطقی دارو توجه نمی شود و این در حالی است که داروسازان در این زمینه حرف زیادی برای گفتن دارند.

 

سپس دکتر فاطمی، با اشاره به این موضوع که در آینده ی نزدیک داروخانه های الکترونیک جای داروخانه های سنتی را خواهند گرفت، فرمایشات خود را آغاز نمودند.

ایشان در بحث خود، قوانین و لوایح موجود در خصوص تاسیس داروخانه های اینترنی را بررسی کردند. در ادامه ایشان از انواع مختلف فروش های اینترنتی کالا یاد کردند.

بر اساس قوانین، افراد برای فروش اینترنتی دارو باید حتما پروانه داشته باشند. در حال حاضر سایت های ارائه دهنده ی خدمات دارویی، نام داروخانه و حتی نسخه مصرفی را نمی نویسند که این موضوع می تواند باعث بروز تخلفات جدی و خطرناک در زمینه فروش دارو شود. اما قسمت مخاطره آمیز این کار برای داروخانه ها این است که در قرارداد با برخی از اپلیکیشن های فروش دارو، تمام مسئولیت ها بر عهده ی داروخانه است و اپلیکیشن هیچ گونه مسئولیتی در قبال خطرات و عوارض احتمالی ندارد.

 

در ادامه نوبت به دکتر شمالی رسید تا ارائه ای در زمینه ی فروش اینترنتی دارو داشته باشند. به گفته ی ایشان هدف ما تامین سلامت مردم است و تاکید داشتند که هیچ گونه تعصبی بر مسائل صنفی ندارند.

ایشان معتقدند که در مقطع کرونا با تنگ نظری ها، داروها را به دست بیماران خاص نرساندیم و این کار ایستادن جلوی سلامت مردم است. از دیدگاه ایشان، تخلفاتی که در فروش اینترنتی مشاهده می کنیم فراتر از تخلفاتی که در داروخانه ها انجام می شود نیست و این بستر تنها منجر به شفافیت و ظهور تخلفات و ایرادات می شود.

 

در بخش بعدی، دکتر فرشچی اشاره ای به پیشینه ی دواجو به عنوان اولین شرکتی که به این حوزه وارد شد، نمود. ایشان با تاکید بر اینکه منبع دارو در دواجو کاملا مشخص است، گفتند:" ما در دواجو چهار سال است که شفاف عمل می کنیم، در حالیکه شفافیت درصد شکست را زیاد می کند."

ایشان یکی از مشکلات بعضی اپلیکیشن ها را فروش دارو با قیمت های متفاوت و تخفیف های بسیار بالا و ورود داروهای ناموجود در کشور و فروش آن ها با قیمت دلخواه دانستند.

دکتر سلیمانی در بخش دوم سخنان خود مشکل اصلی داروسازان را عدم اتحاد دانستند. ایشان پذیرفتن خدمات اینترنتی را ناگزیر دانستند و گفتند: "دیر یا زود این اتفاق می افتد اما نباید اشتباهات و ایراداتی که در حال حاضر در فروش سنتی دارو وجود دارد مبنای یک تصمیم گیری غلط باشد و باعث نظارت کمتر بر داروخانه های اینترنتی شود."

دکتر سلیمانی خطاب به دانشجویان جوان افزودند:" حواستان باشد پیروی از تکنولوژی چیزی را که شما برایش شش سال درس می خوانید از شما نگیرد."

ایشان در جمع بندی سخنان خود باری دیگر بر دغدغه مصرف منطقی دارو تاکید کردند.

سپس دکتر فاطمی با اشاره به اینکه صنف از مردم جدا نیست و انحصار به نفع ماست، تاکید کردند سعی نکنیم همه محدودیت ها را برداریم. کم شدن مصرف دارو به نفع مردم است و دارو از سایر کالاها متفاوت است.

سپس دکتر پزشکیان این پرسش را خطاب به دکتر شمالی مطرح نمودند:" ما با گروهی مواجهیم که از رانت های خاصی استفاده می کنند. برداشت من از صحبت های دکتر فاطمی این است که اینترنتی شدن با حضور این گروه ها، انحصار ایجاد کرده و نتایج بدی به دنبال خواهد داشت؛ نظر شما چیست؟"

دکتر شمالی در پاسخ به سوال مطرح شده، هنر مسئولین را افزایش کسب کار های مشابه به منظور شکست انحصار و ایجاد رقابت و افزایش کیفیت دانستند.

ایشان دعوای داروسازان را بر سر خرید و فروش کالا دانستند در حالیکه هدف از داروساز شدن، فروش خدمات است. ایشان در ادامه فرمودند:" به جای محدود کردن ظرفیت ورودی داروسازی، خروجی آن و روند را کنترل کنیم تا کیفیت ارائه خدمات افزایش یابد و افرادی که خدمت بی کیفیت ارائه می دهند از زنجیره حذف شوند.

به عنوان آخرین بخش از سخنرانی ها، دکتر فرشچی با جمع بندی مطالب گفته شده و تاکید بر لزوم ایجاد سازوکار نظارتی به پنل خاتمه دادند.