جلسه دبیرخانه و رابطین بیست و سومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران با جناب آقای دکتر اصغری، دبیر محترم شورای آموزش داروسازی و تخصصی چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه با موضوع مشکلات آموزشی حال حاضر   در رشته داروسازی برگزار شد.

در طی این جلسه رابطین و اعضای دبیرخانه سعی کردند دغدغه‌ها و مشکلات دانشجویان را به سمع و نظر دکتر اصغری   برسانند و ایشان سعی کردند به دغدغه‌های دانشجویان پاسخ بدهند.

موارد بیان شده در طی جلسه عبارتند از:

تاسیس دانشکده‌های داروسازی

 

 ایشان در مورد روند تاسیس دانشکده‌های داروسازی جدید و افزایش ظرفیت دانشکده‌ها فرمودند به طور کلی  دانشکده‌هایی که رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی را دارند درخواست تاسیس دانشکده داروسازی را هم کرده‌اند. تاکنون با تاسیس واحد بین الملل سمنان و اراک موافقت شده است و اخیرا دانشکده‌های کنونی مخالفت خود را با افزایش ظرفیت پذیرش و تاسیس دانشکده‌های جدید اعلام کرده‌اند.

کاری که از عهده دانشجویان برمی‌آید: فعالیت بیشتر در رسانه‌ها و فضای مجازی و همچنین صحبت با نمایندگان شهرها در مورد معایب و مضرات پزشک و داروساز بیکار در نظام سلامت و همچنین هزینه‌های بالای تاسیس و تجهیز و تامین نیرو متخصص برای دانشکده‌های داروسازی است. 

وضعیت دانشجویان تعهدی و ادامه تحصیل آن‌ها 

در مورد وضعیت دانشجویان تعهدی  فرمودند: تصمیم گیری در این بخش برعهده دبیرخانه نمی‌باشد و برعهده دفتر طرح نیرو انسانی است اما به طور کلی این دانشجویان متعهد اند تا معادل سه برابر مدت تحصیل خود در منطقه‌ای که از سهمیه آن استفاده کرده اند خدمت کنند ولی الزامی در‌ استخدامی این داروسازان وجود ندارد و می‌توانند در آن شهر داروخانه تاسیس کرده و کار خصوصی داشته باشند. همچنین یکی از امتیازاتی که داروسازان متعهد دارند این است که این دانشجویان می‌توانند در امتحان تخصص شرکت کرده و تعهد خود را به بعد از دوره تخصص خود منتقل کنند.
برای کسانی که دلایل موجه
داشته باشند امکان انتقالی بین شهر‌های هم‌تراز نیز وجود دارد.

آزمون جامع ۱۹ شهریور و عدم اجرای یکسان آیین‌نامه‌ها
پس از اعلام نتایج در صورتیکه رنج نمرات پایین تر از حد انتظار باشد، تلاش بر این است که درصد قبولی در این دوره نیز مشابه دوره‌های قبلی برسد و در صورت نیاز نمره قبولی آزمون امکان تغییر دارد.
سمینار دانشجویان داروسازی ایران از ایشان تقاضا کردند تا نهایت همکاری را با توجه به تاثیرات ناشی از پاندمی و عدم وجود شرایط عادی برای بسیاری از دانشجویان در این زمینه داشته باشند.

 عدم یکسان بودن اجرای آیین نامه ها در دانشکده های داروسازی مختلف:  فرمودند تا کنون چندین نامه به دانشکده‌ها ابلاغ شده است در مورد اینکه تمامی تسهیلاتی که برای شرکت در آزمون ۱۸۰ واحدی مقرر بود( شرکت در آزمون با پاس کردن ۱۷۰ واحد،…) تا زمانی که شرایط کرونا وجود دارد پابرجاست و در صورت تغییر شرایط، نامه کتبی به دانشکده‌ها زده خواهد شد ولی در نهایت اختیار اجرا و عدم اجرا این تسهیلات با دانشکده هاست زیرا الزام یکسان سازی شرایط در سطح کشور نیاز به اصلاح آیین نامه است که تا کنون آیین نامه اصلاح نشده است.