همچنان بیشتر آمار مبتلایان به COVID-19 مربوط به چین است ولی گزارش هایی از شیوع این بیماری از کشورهای دیگر نیز به دست رسیده است. بیشتر افرادی که با این ویروس آلوده می شوند، یک دوره بیماری با شدت علائم خفیف را تجربه کرده و در نهایت بهبود می یابند اما ممکن است در برخی افراد مشکل جدی تر باشد.


طبق دستورالعمل های زیر مراقب سلامت خود و دیگران باشید:


دست هایتان را مرتباً بشویید.


به طور منظم دست هایتان را با ضدعفونی کننده های الکلی تمیز کنید و یا آن ها را با آب و صابون بشویید.


چرا؟ زیرا شستن دست ها با آب و صابون یا استفاده از ضدعفونی کننده های الکلی ویروس هایی را که ممکن است روی دست هایتان باشد، از بین می برد.


فاصله خود را با افراد حفظ کنید.


از افرادی که عطسه یا سرفه می کنند، حداقل یک متر فاصله بگیرید.


چرا؟ زیرا زمانی که کسی عطسه یا سرفه می کند، قطرات کوچکی از دهان یا بینی او خارج می شود که ممکن است حاوی ویروس باشد. اگر شما به شخص آلوده نزدیک باشید، این قطرات همراه با ویروس COVID-19 وارد دستگاه تنفسی شما می شوند.


از لمس کردن چشم ها، بینی و دهان خودداری کنید.


چرا؟ زیرا دست ها سطوح زیادی را لمس می کنند و امکان دارد به ویروس آلوده شوند؛ و در اینصورت میتوانند آن را به چشم ها، بینی یا دهان تان منتقل کنند. و از این نقاط، ویروس می تواند وارد بدن شما شود و شما را بیمار کند.


بهداشت تنفسی را تمرین کنید.


مطمئن شوید خود و اطرافیان تان بهداشت تنفسی را به درستی رعایت کنند. به این صورت که وقتی عطسه یا سرفه می کنید، دهان و بینی خود را به وسیله آرنج خم شده خود و یا دستمال بپوشانید. در صورت استفاده از دستمال بلافاصله آن را دور انداخته و دستانتان را با آب و صابون بشویید.


چرا؟ زیرا قطرات عطسه و سرفه ویروس را پخش می کنند. با رعایت صحیح بهداشت تنفسی، شما از افرادی که در اطراف شما هستند در برابر ویروس هایی مثل ویروس سرماخوردگی، آنفلوانزا و یا COVID-19 که ممکن است وارد بدن شما شده باشد، محافظت می کنید.

در صورتی که تب، سرفه و یا مشکل در تنفس پیدا کردید، سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید.


اگر احساس ناخوشی می کنید، در خانه بمانید. اگر تب، سرفه و یا مشکل در تنفس دارید، به دنبال مراقبت پزشکی بروید و قبل از رفتن به مرکز مربوطه زنگ بزنید. سپس راهنمایی های مرکز بهداشتی را دنبال کنید.


چرا؟ زیرا مراکز درمانی محلی یا ملی به روز ترین اطلاعات مربوط به منطقه شما را دارند و مراجعه سریع باعث میشود که پزشک بتواند به سرعت شما را به مرکز درمانی مربوطه ارجاع دهد. این کار همچنین باعث میشود که شما ویروس یا دیگر عفونت ها را کمتر به دیگران انتقال دهید.


اطلاعاتتان را به روز نگه دارید و توصیه ها پزشک خود را دنبال کنید.


از آخرین پیشرفت ها راجع به ویروس COVID-19 اطلاع داشته باشید. همچنین به توصیه های بهداشتی پزشک، مراکز درمانی و همچنین کارفرمای خود عمل کنید تا بتوانید خود و دیگران را از ویروس COVID-19 محافظت کنید.


اقدامات محافظتی مربوط به افرادی که در مناطق آلوده به ویروس هستند یا اخیرآ در این مناطق حضور داشته اند (14 روز اخیر):


•    راهنمایی های ذکر شده در سطور بالا را رعایت کنید.

•    اگر احساس ناخوشی دارید (حتی در صورت وجود علایم خفیفی مثل سردرد یا کمی آبریزش بینی) تا زمانی که کاملاً بهبود بیابید در منزل بمانید. چرا؟ خودداری از ارتبط با دیگران و عدم مراجعه به مراکز درمانی باعث میشود پزشک بتواند به طور موثرتری از شما و دیگران در برابر موارد احتمالی COVID-19 و دیگر عفونت ها محافظت کند.

•    در صورتی که تب، سرفه یا مشکل در تنفس داشتید، سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است این مشکل مربوط به یک عفونت تنفسی یا یک مشکل جدی دیگر باشد. با پزشک خود تماس بگیرید و در صورتی که اخیراً سفری داشته اید و یا با مسافران ارتباط داشته اید به پزشک اطلاع دهید. چرا؟ زیرا اطلاع دادن به پزشک تان باعث میشود او بتواند به سرعت شما را به مرکز مربوطه ارجاع دهد. این کار باعث می شود از انتشار احتمالی ویروس کرونا و سایر ویروس ها جلوگیری شود.
* آخرین اطلاعات به روز رسانی شده راجع به ویروس کرونا (COVID-19) را از سایت WHO (سازمان جهانی بهداشت) و مراجع بهداشتی کشور خود را دنبال کنید.

ترجمه: مهرنوش قلندرلکی