1- کروناویروس چیست؟

l پاسخ: کروناویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که میتوانند باعث بروز بیماری در انسان ها و حیوانات شوند. در انسان ها، چندین کروناویروس شناخته شده اند که میتوانند سبب بروز عفونت های تنفسی از یک سرماخوردگی معمولی تا بیماری های شدید تر از جمله سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندروم حاد شدید تنفسی (SARS) شوند. تازه ترین کروناویروس کشف شده باعث بروز بیماری کروناویروسی ِ COVID-19 می شود.

2- بیماری COVID-19 چیست؟

l پاسخ: COVID-19 بیماری عفونی است که عامل آن جدیدترین کروناویروس کشف شده می باشد. این ویروس و بیماری جدید قبل از آغاز شیوع در ووهان چین در دسامبر 2019 ناشناخته بودند.

3- علائم COVID-19 چیست؟

l پاسخ: رایج ترین علائم COVID-19 شامل تب، خستگی و سرفه های خشک می باشد. بعضی بیماران ممکن است علائم دیگری همچون درد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال را تجربه کنند. این علائم معمولا خفیف اند و به تدریج شروع می شوند. برخی افراد آلوده به عفونت می شوند ولی علائمی در آن ها پدیدار نمی شود و احساس ناخوشی نمی کنند. اغلب مردم (حدود 80%) بدون نیاز به درمان خاصی، بیماری شان بهبود می یابد. تقریبا 1 فرد از هر 6 نفری که به COVID-19 مبتلا می شود، به طور جدی مریض می شود و دچار دشواری در تنفس می شود. افراد مسن تر و کسانی که بیماری های زمینه ای مثل فشار خون بالا، مشکلات قلبی یا دیابت دارند، احتمال بیشتری برای بروز بیماری جدی دارند. حدود 2 درصد از افراد مبتلا به این بیماری فوت شده اند.

افراد دارای علائم تب، سرفه و مشکلات تنفسی باید مراقبت پزشکی دریافت کنند.

4- بیماری COVID-19 چگونه شیوع می یابد؟

l پاسخ: مردم میتوانند COVID-19 را از بقیه کسانی که این ویروس را دارند، بگیرند. این بیماری می تواند از فردی به فرد دیگر از طریق قطره های کوچک خارج شده از دهان یا بینی وقتی فرد مبتلا به بیماری سرفه کند یا بازدم انجام دهد، منتقل شود. این قطرات روی وسایل و سطوح اطراف آن فرد فرود می آیند. افراد سالم می توانند با لمس این وسایل یا سطوح آلوده و سپس لمس چشم ها، بینی یا دهانشان مبتلا به COVID-19 شوند. مردم همچنین می توانند این بیماری را با تنفس قطراتی که با سرفه یا بازدم از فرد مبتلا به COVID-19 خارج شده، دریافت کنند. به همین خاطر حفظ فاصله بیش از 1 متر با فرد بیمار اهمیت زیادی دارد.

آیا ویروس عامل  COVID-19 می تواند از طریق هوا منتقل شود؟

مطالعات تا به امروز نشان داده اند که ویروس عامل COVID-19 غالبا از طریق تماس با قطرات تنفسی منتقل می شود و انتقال از طریق هوا کمتر رخ می دهد.

آیا COVID-19 می تواند از فردی که علائمی از خود نشان نمی دهد، به فرد سالم انتقال یابد؟

راه اصلی شیوع بیماری از طریق قطرات تنفسی اند که با سرفه کردنِ فرد خارج می شوند. ریسک گرفتن COVID-19 از کسی که هیچ علامتی ندارد، خیلی پائین است. اگرچه، بیشتر افراد مبتلا به COVID-19 فقط علائم خفیفی را تجربه می کنند؛ این قضیه به خصوص در مراحل اولیه بیماری صدق می کند. به همین خاطر ممکن است که COVID-19 را از فردی که فقط سرفه خفیفی دارد و احساس مریضی نمی کند بگیریم.

آیا ممکن است COVID-19 را از تماس با مدفوع فرد مبتلا بگیریم؟

ریسک گرفتن COVID-19 از تماس با مدفوع فرد آلوده به عفونت کم می باشد. اگرچه تحقیقات اولیه نشان می دهند که در برخی موارد، ویروس در مدفوع افراد مبتلا وجود داشته، انتقال بیماری از این راه از موارد قابل ذکر این شیوع نمی باشد. با این وجود، ریسک انتقال از این راه دلیل دیگری برای شستن مرتب دست ها به خصوص بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و قبل از غذا خوردن می باشد.

5- آیا انسان ها می توانند از طریق یک منبع حیوانی به عفونت کروناویروس 2019 مبتلا شوند؟

l پاسخ: تحقیقات جزئی نشان داد که کروناویروس عامل بیماری SARS در سال 2002 در چین از گربه زَباد به انسان و کروناویروس عامل بیماری MERS در سال 2012 در عربستان سعودی از شتر تک کوهانه به انسان منتقل می شده است. چندین کروناویروس شناخته شده بین حیوانات چرخیده می شوند که هنوز انسان ها را به عفونت مبتلا نکرده اند. با پیشرفت نظارت در سراسر جهان، احتمال شناسایی کروناویروس های بیشتری وجود دارد.

منبع حیوانی کروناویروس 2019 (2019-nCoV) هنوز شناسایی نشده است. این بدین معنی نیست که شما میتواند این ویروس را از هر حیوانی یا از حیوان خانگی تان بگیرید. احتمال این وجود دارد که یک منبع حیوانی از بازار حیوانات زنده چین مسئول برخی از اولین عفونت های انسانی بوده است.

برای محافظت از خود، هنگام بازدید از بازار های حیوانات زنده از تماس مستقیم با حیوانات زنده و سطوحی که حیوانات با آن ها در تماس بوده اند خودداری کنید. مطمئن شوید که همواره اقدامات مناسب برای ایمنی مواد غذایی را رعایت کنید . در هنگام تماس با گوشت خام ، شیر و اندام‌های حیوانات احتیاط کنید تا از آلودگی با مواد غذایی خام جلوگیری کرده و و نیز از مصرف مواد غذایی خام یا نیمه‌پخته خودداری کنید .

6- برای محافظت از خود و پیشگیری از پخش شدن بیماری چه کار می توانم بکنم؟

l پاسخ: اقدامات محافظتی برای همه

با انجام موارد زیر از سلامتی خود و دیگران مراقبت کنید:

 • دست های خود را به صورت منظم و کامل با یک ضدعفونی کننده الکلی تمیز کنید یا آن ها را با آب و صابون بشوئید.

چرا؟ شستن دست هایتان با آب و صابون یا ضدعفونی کننده الکلی ویروس هایی را که ممکن است روی دستتان باشد، می کشد.

 • فاصله حداقل 1 متری را بین خودتان و هر کسی که عطسه یا سرفه می کند رعایت کنید.
 • وقتی کسی سرفه یا عطسه می کند، قطرات ریز مایعی از بینی یا دهان آن ها خارج می شود که ممکن است حامل ویروس باشد. اگر شما خیلی نزدیک باشید، می توانید این قطرات و ویروس را در صورت آلوده بودن فرد استنشاق بکنید.
 • از دست زدن به چشم ها، بینی و دهان خود خودداری کنید.

چرا؟ دست ها سطوح زیادی را لمس می کنند و می توانند ویروس را از روی آن ها بردارند. وقتی که دست ها آلوده شوند می توانند ویروس را به چشم ها، بینی یا دهان شما منتقل کنند. و از این نقاط ویروس می تواند وارد بدن شما شود و شما را بیمار کند.

 • مطمئن شوید که شما و افراد اطراف شما بهداشت تنفسی مناسب را رعایت می کنند. به این معنی که به هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را با ناحیه داخلی آرنج یا دستمال بپوشانید. سپس به سرعت دستمال استفاده شده را معدوم کنید.
 • قطرات، ویروس را منتقل می کنند. با رعایت بهداشت تنفسی مناسب، شما از افراد اطراف خودتان در برابر ویروس هایی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا و COVID-19 محافظت می کنید.
 • اگر حال خوشی ندارید در خانه بمانید. اگر تب دارید، سرفه می کنید و در تنفس مشکل دارید، به مراکز درمانی مراجعه کنید و از قبل با آن ها تماس بگیرید. راهنمایی های مسئولین بهداشت محلی خود را رعایت بکنید.
 • مسئولین ملی و محلی جدید ترین اطلاعات مربوط به وضعیت ناحیه شما را دارند. از پیش تماس گرفتن به مراکز درمانی اجازه می دهد تا شما را سریعا به محل درمانی مناسب هدایت بکنند. این موضوع از شما محافظت می کند و همچنین جلوی پخش شدن بیشتر ویروس و سایر عفونت ها را نیز می گیرد.
 • از آخرین اخبار مربوط به COVID-19 مطلع باشید. به توصیه های پزشک خود، مسئولین بهداشت ملی و محلی و یا کارفرمای خود درباره محافظت از خود و دیگران علیه COVID-19 گوش فرا دهید.
 • مسئولین ملی و محلی جدید ترین اطلاعات مربوط به پخش شدن یا نشدن ویروس در ناحیه شما را دارند. بنابراین آن ها میتوانند بهترین توصیه ها را برای محافظت از مردم در ناحیه شما ارائه دهند.

اقدامات محافظتی برای افرادی که در 14 روز اخیر در مناطق شیوع COVID-19 حضور داشته اند یا در آن ها حضور دارند

 • راهنمایی های ذکر شده در سطر های بالاتر را دنبال کنید. (اقدامات محافظتی برای همه)
 • اگر احساس ناخوشی کردید (حتی با علائم ملایم مثل سردرد و آبریزش بینی محدود) تا بهبودی کامل در خانه بمانید.
 • جلوگیری از تماس با دیگران و عدم مراجعه به مراکز درمانی به این مراکز اجازه می دهد تا عملکرد بهینه تری داشته باشند و از شما و دیگران در برابر COVID-19 و دیگر ویروس ها محافظت کنند.
 • اگر دچار علائم تب، سرفه و مشکلات تنفسی شدید، سریعا به دنبال مراقبت پزشکی بروید چرا که وضعیت شما ممکن است به خاطر یک عفونت تنفسی یا مشکل جدی دیگری باشد. همچنین پیش از مراجعه به پزشک خود زنگ بزنید و آن ها را از مسافرت های اخیر و تماس تان با مسافران مطلع کنید.

چرا؟ از پیش تماس گرفتن به مراکز درمانی اجازه می دهد تا شما را سریعا به محل درمانی مناسب هدایت بکنند. این موضوع از شما محافظت می کند و همچنین جلوی پخش شدن بیشتر ویروس و سایر عفونت ها را نیز می گیرد.

7- چقدر احتمال دارد که من به COVID-19 مبتلا شوم؟

l پاسخ: این احتمال به محل زندگی و جاهایی که اخیرا به آن ها سفر کرده اید بستگی دارد. احتمال ابتلا در مناطقی که تعدادی از مردم به طور قطعی به COVID-19 مبتلا شده اند، بیشتر است. هم اکنون، 99% تمامی موارد ابتلا به COVID-19 در چین و در میان آن ها نیز اکثریت در استان هوبئی قرار دارند. برای مردم در اکثر نقاط جهان، احتمال ابتلای شما به COVID-19 هم اکنون پائین است، اگرچه آگاهی از شرایط و تلاش هایی که برای آمادگی در منطقه شما انجام می شود حائز اهمیت است.

8- باید در مورد COVID-19 نگران باشم؟

l پاسخ: اگر شما در مناطقی نیستید که COVID-19 پخش شده است یا اگر شما به این مناطق سفر نکرده اید یا در ارتباط نزدیک با فردی که ناخوش احوال است، نیستید، احتمال مبتلا شدنتان در حال حاضر پائین است. به هر حال قابل درک است که شما در این موقعیت احساس استرس و اضطراب کنید. این ایده خوبی است که شما حقایق را به دست بیاورید تا به شما کمک کند تا با دقت ریسک ها را مشخص کنید تا اقدامات مورد نیاز را اتخاذ کنید. پزشک شما، مرجع سلامتی عمومی ملی و کارفرمایتان همگی منابع بالقوه اطلاعات دقیق در مورد COVID-19 و احتمال وجود موارد آن در منطقه شما هستند. مهم است که از وضعیت محل زندگی خود مطلع شوید و برای محافظت از خود راه حل های مناسب را اتخاذ کنید. (به قسمت اقدامات محافظتی برای همه مراجعه کنید)

اگر شما در مکانی هستید که COVID-19 شیوع پیدا کرده است، لازم است تا ریسک ابتلا به عفونت را جدی بگیرید. توصیه های صادر شده توسط مراجع محلی و ملی را دنبال کنید. اگرچه در بیشتر افراد COVID-19 باعث بیماری خفیف می شود، اما ممکن است برخی افراد را خیلی مریض کند. در موارد نادر، این بیماری میتواند کشنده باشد. ظاهرا افراد مسن تر و آن افرادی که مشکلات پزشکی زمینه ای (از جمله پرفشاری خون، مشکلات قلبی یا دیابت) دارند، در برابر این بیماری آسیب پذیرتر هستند.

9- در چه کسانی احتمال بروز بیماری شدید وجود دارد؟

l پاسخ: ما هنوز در حال مطالعه چگونگی اثر COVID-2019 بر روی مردم هستیم؛ اما ظاهرا در افراد مسن تر و در افرادی با مشکلات پزشکی زمینه ای (مثل پرفشاری خون، بیماری قلبی یا دیابت) نسبت به سایرین، بیماری شدید تری بروز می کند.

10- آیا آنتی بیوتیک ها در پیشگیری یا درمان COVID-2019 موثرند؟

l پاسخ: خیر. آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها عمل نمی کنند، آنها فقط علیه عفونت های باکتریایی عمل می کنند.

COVID-2019 به وسیله یک ویروس ایجاد می شود؛ بنابراین آنتی بیوتیک ها روی آن عمل نمی کنند. آنتی بیوتیک ها نباید به عنوان پیشگیری یا درمان COVID-2019 استفاده شوند. آنها باید فقط توسط پزشک ها برای درمان عفونت های باکتریایی تجویز شوند.

11- آیا واکسن، دارو یا درمانی برای COVID-2019 وجود دارد؟

l پاسخ:  هنوز نه. تا امروز هیچ واکسنی و هیچ داروی ضد ویروس اختصاصی برای پیشگیری یا درمان COVID-2019 وجود ندارد. اگرچه، افرادی که تحت تاثیر قرار گرفته اند باید تحت مراقبت قرار بگیرند تا علائم تخفیف یابند. افراد که بیماری شدیدتری دارند باید بستری شوند. اکثر بیماران به لطف مراقبت های حمایتی، بهبود می یابند.

واکسن های احتمالی و برخی در مان های دارویی اختصاصی تحت بررسی هستند. آن ها در حال حاضر در کارآزمایی های بالینی تست می شوند. WHO در حال هماهنگی تلاش ها برای ساخت واکسن ها و دارو ها به منظور پیشگیری و درمان COVID-2019 می باشد.

موثرترین راه ها برای محافظت خود و دیگران در مقابل COVID-2019 شستن مرتب دست ها، پوشاندن دهان با قسمت خم شده آرنج یا دستمال هنگام سرفه و حفظ فاصله حداقل یک متر از افراد دیگری که سرفه یا عطسه می کنند است.

12- آیا COVID-19 همان SARS است؟

l پاسخ: خیر، ویروسی که عامل COVID-19 است با ویروسی که عامل سندرم تنفسی حاد (SARS) می باشد از لحاظ ژنتیکی مرتبط بوده ولی متفاوت می باشند. SARS نسبت به COVID-19 مرگبار تر بوده ولی شیوع خیلی کمتری نسبت به آن دارد. SARS از سال 2003 هیچ شیوعی در هیچ کجای جهان نداشته است.

13- آیا باید برای حفاظت از خودم از ماسک استفاده کنم؟

l پاسخ: افرادی که هیچ نشانی از مشکل تنفسی مانند سرفه ندارند، نیازی نیست که از ماسک استفاده کنند. WHO توصیه می کند افرادی که دارای علائم COVID-19 هستند (مانند تب و سرفه) و همین طور اشخاصی که از مبتلایان مراقبت می کنند، از ماسک استفاده کنند. استفاده از ماسک برای کارکنان بخش سلامت و افرادی که مشغول مراقبت از اشخاص هستند (چه در خانه و چه در مرکز سلامت) بسیار مهم است.

WHO استفاده منطقی از ماسک را توصیه می کند تا از هدر رفتن بیهوده منابع ارزشمند و استفاده نادرست از ماسک جلوگیری شود. تنها در صورتی از ماسک استفاده کنید که علائم تنفسی (مثل سرفه یا عطسه) دارید، احتمال می دهید به COVID-19 مبتلا هستید و علائم خفیفی نشان می دهید یا در حال مراقبت از فردی هستید که گمان می رود دارای عفونت COVID-19 است. احتمال عفونت COVID-19 در فردی وجود دارد که به مناطقی سفر کرده که در آن مناطق موارد بیماری گزارش شده یا با فردی تماس نزدیک داشته که او به این مناطق سفر کرده و بیمار شده است.

مؤثرترین راه ها برای حفاظت کردن خود و دیگران از COVID-19 شستن مداوم دست ها، پوشاندن دهان با داخل آرنج یا دستمال کاغذی هنگام سرفه و حفظ فاصله حداقل 1 متر (3 فوت) با فردی است که عطسه یا سرفه می کند.

14- چگونه ماسک را روی صورت بگذارم، استفاده کنم، از روی صورت بردارم و دور بیاندازم؟

l پاسخ:

          1- به یاد داشته باشید تنها کارکنان بخش سلامت، مراقبین مبتلایان و افرادی که علائم تنفسی مانند سرفه و عطسه دارند باید از ماسک استفاده کنند.
          2- قبل از لمس کردن ماسک دست های خود را با مایع ضدعفونی کننده الکلی یا آب و صابون تمیز کنید.
          3- ماسک را بردارید و آن را برای وجود پارگی یا سوراخ بررسی کنید.
          4- مشخص کنید که کدام جهت ماسک بخش بالایی آن است (سمتی که نوار فلزی قرار گرفته است).
          5- مطمئن شوید که سمت صحیح ماسک به سمت بیرون باشد (بخش رنگی).
          6- ماسک را روی صورت خود بگذارید. نوار فلزی ماسک یا حاشیه سفت آن را فشار دهید تا شکل بینی شما را بگیرد.
          7- ماسک را تا حدی پایین بکشید تا دهان و چانه شما را بپوشاند.
          8- پس از استفاده، ماسک را از روی صورت بردارید؛ به این صورت که بندهای ارتجاعی را از پشت گوش خود بردارید و ماسک را از صورت و لباس های خود دور کنید تا در صورت احتمال آلوده بودن سطح ماسک آن را لمس نکنید.
          9- ماسک را بلافاصله پس از استفاده داخل سطل زباله دربسته بیاندازید.
          10- دست خود را پس از تماس یا دورانداختن ماسک تمیز کنید. برای این کار از مایع ضدعفونی کننده الکلی استفاده کنید یا اگر آلودگی فیزیکی روی دستتان وجود دارد آن ها را با آب و صابون بشویید.

15- دوره کمون COVID-19 چند روز است؟

l پاسخ: "دوره کمون" به مدت زمان بین ورود ویروس به بدن تا شروع نمایان شدن علائم بیماری می گویند. بیشتر تخمین ها برای دوره کمون COVID-19 بین 1 تا 14 روز است اما این دوره معمولا 5 روز می باشد. این تخمین ها در صورت بیشتر شدن داده ها به روز خواهند شد.

16- آیا انسان‌ها می‌توانند از طریق منابع حیوانی به COVID-19  مبتلا شوند ؟

l پاسخ: کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که در خفاش‌ها و حیوانات دیگر وجود دارند. ندرتاً، انسان‌ها نیز به این ویروس‌ها آلوده می‌شوند که سپس می‌توانند به افراد دیگر نیز منتقل کنند. برای مثال، ویروس کرونا عامل SARS در ارتباط با گربه‌های زَباد بود و ویروس کرونا عامل MERS از طریق شترهای تک کوهانه انتقال می‌یابد. منابع حیوانی احتمالی برای بیماری COVID-19  هنوز تایید نشده است.

برای مراقبت از خود مثلاً به هنگام مراجعه به بازار های حیوانات زنده، از ارتباط مستقیم با حیوانات و نیز سطوح در تماس با آن‌ها خودداری کنید. مطمئن شوید که همواره اقدامات مناسب برای ایمنی مواد غذایی را رعایت کنید . در هنگام تماس با گوشت خام ، شیر و اندام‌های حیوانات احتیاط کنید تا از آلودگی با مواد غذایی خام جلوگیری کرده و و نیز از مصرف مواد غذایی خام یا نیمه‌پخته خودداری کنید .

17- آیا ممکن است بیماری COVID-19 از طریق حیوانات خانگی منتقل شود؟

l پاسخ: خیر. هیچ شواهد و مدارکی وجود ندارد که حیوانات همراه یا خانگی مثل گربه‌ها و سگ‌ها آلوده شده باشند یا این که بتوانند ویروس عامل COVID-19 را منتشر کنند.

18- ویروس کرونا تا چه مدتی روی سطوح زنده می‌ماند؟

l پاسخ: هنوز قطعی نشده است که ویروس عامل COVID-19 چه مدت روی سطوح زنده می ماند، ولی ظاهرا همانند بقیه کروناویروس ها رفتار می کند. مطالعات نشان می دهند که کروناویروس ها ممکن است از چند ساعت تا چندین روز روی سطوح باقی بمانند. این زمان تحت شرایط مختلف ممکن است تفاوت کند (مثلا نوع سطوح، دما یا رطوبت محیط)

اگر فکر می کنید که یک سطح ممکن است آلوده باشد، آن را با محلول های ضدعفونی کننده تمیز کنید تا ویروس ها کشته شوند و از خودتان و دیگران محافظت شود. دستانتان را با ضدعفونی کننده الکلی تمییز کنید یا با آب و صابون بشوئید. همچنین از لمس کردن چشم ها، دهان و بینی خود خودداری کنید.

19- آیا دریافت هر گونه بسته از مناطقی که موارد COVID-19 در آن‌ها گزارش شده، ایمن است؟

l پاسخ: بله. احتمال این که یک فرد مبتلا، کالاهای تجاری را آلوده کند کم است و خطر آلوده شدن به ویروس عامل بیماری COVID-19 از طریق بسته‌ای که جابه‌جا شده، سفر کرده و در معرض شرایط و دماهای مختلف قرار گرفته نیز پایین است.

20- آیا کاری هست که نباید انجام داد؟

l پاسخ: موارد زیر در برابر بیماری COVID-19 موثر نبوده و می‌توانند آسیب زا نیز باشند:

● استعمال دخانیات

● استفاده از داروهای گیاهی سنتی

● پوشیدن ماسک‌ های متعدد

● مصرف خودسرانه داروها نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها

در هر موردی، اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا به سختی نفس می‌کشید سریعاً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید تا خطر بروز یک عفونت شدیدتر را کاهش دهید و همچنین حتما پزشک خود را از سفرهای اخیر خود مطلع کنید.

 

ترجمه شده توسط تیم ترجمه IPSS