سخنرانی جناب آقای دکتر عبده زاده
مدیر کل غذا و دارو وزارت بهداشت و معاون ریاست سازمان غذاودارو

در حوزه ی دارویی کشور نباید کمبودی داشته باشیم.در بحث تحریم ها،باید بپذیریم که چه اتفاقی افتاده و سیستم اداری کشور به چه شکل است.

 حوزه های مختلف در کشور و بازرگانی متاثر از تامین ارز هستند.چه بخواهیم،چا نخواهیم اقتصاد و تولیدات ما وابسته به ارز هستند.در نتیجه ی همین مسائل است که کالا به دست مصرف کننده نمی رسد.

بحث دیگر که فراتر از تحریم است:
در سال ۹۱ و سال گذشته در ۲ دوره که تحریم های بانکی آغاز شد،اتفاقات تکرار شدند اما عبرت گیری اتفاق نیفتاد و همان سیاست ها را تکرار می کنیم.

 در سال ۹۱ بحرانی که در حوزه ی بهداشت،تجهیزات و دارو داشتیم؛به مشکلات خدمات باز می گشت. 

 در جایگاهی که شرکت ها مطالبات برای مواد اولیه داشتند،کسی پاسخگو نبود.جایی که ریال تامین کردیم،ارز وجود نداشت.جایی که ریال و ارز داشتیم،اولویت کالایی نداشتیم.با چرخه ای از ناکارآمدی رو به رو هستیم و تبعات شکننده تری داشتیم.

 دانشجویان داروسازی از افزایش ورودی‌ها نگران نباشید بلکه لینک ایجاد کنیم بین شرکت ها‌ی دانش بنیان.
عمده‌ی دارو‌هایی که وارد می‌کنیم، دویست میلیون دلار است که می‌توان آن‌ها را حذف کرد.

 عمده‌ی واردات دارو‌های بیمارستانی هستند. اگر تولید کننده‌ای فقط محصول بیمارستانی تولید کند، هزینه‌ای آن بر نمی‌گردد. 

 یکی از استراتژی‌های امسال موضع گیری وارد کنندگان بود که هدف آن در کنار هم بودن است و به مارژین هم کاری ندارد.


 سخنرانی جناب آقای دکتر ریاحی
رئیس سندیکای واردکنندگان دارو 

تحریم ها فقط مصرف و مواد مصرفی را هدف قرار نمی دهند بلکه زیرساخت ها را هم شامل می شود.

بحث سلامت مورد تحریم نبوده است. در ۲ دهه ی گذشته، دارو و تجهیزات پزشکی مورد تحریم نبوده است.

 اکنون به علت مشکلات نقل و انتقال بسیار درگیری وجود دارد اما مسئله ی اصلی بیشتر مربوط به مدیریت ارز است.

 اگر به کالایی مارژین بیشتری تعلق بگیرد، بار بیشتری دارد. اجازه بدهید بازار دارو به صورت طبیعی رشد کند و درآمد آن بیشتر شود.


سخنرانی جناب آقای دکتر خاتمی
نایب رئیس محترم کمیسیون بهداشت:

سیاست گذاری مناسب در این حیطه تربیت دانشجو است.

 آنچه که مانع ما شده است، این است که یک داروساز بعد فارغ التحصیلی داروخانه ای تاسیس می کند و حال باید بسترسازی مناسبی در وزارت بهداشت داشته باشیم که نداریم.

ما نوپا هستیم ولی می توانیم بخشی از نیاز های خود را تامین کنیم. ما امیدواریم که در عصر جدید مثل سابق نباشیم و تولید را با واردات جایگرپزین کنیم.

 دشمنان ما در حال حاضر با وجود تعهدات بین المللی و آنچه که در دنیا بیان می شود، سخت ترین تحریم های دارویی را اعمال می کنند.

خواسته کمیسیون بهداشت و درمان بحث تخصیص است. محوریت باید همکاری وزارت بهداشت با بانک مرکزی باشد، نه اینکه وزارتخانه با التماس از بانک مرکزی ارز بگیرد.
 
 سخنرانی جناب آقای دکتر رادمنش
مدیر عامل شرکت داروسازی اسوه:

 تحریم موازی و مساوی با جنگ اقتصادی است، حوزه های وابسته به خارج (تولید، مبادلات ارزی و....) بسیار اثر گذارند اما تحریم مشکل اصلی بازار دارویی ایران نیست.

کشور ما از اول که تحریم نبوده، ما اجازه داده ایم که تحریم بشویم.

 ما شعار جداشدن از نفت داده ایم. ما وقتی به نفت وابسته ایم، خودمان با آغوش باز پذیرفته ایم[تحریم شویم]. من معتقدم این اتفاقات ناشی از سیاست گذاری های غلط ماست.


سخنرانی جناب آقای دکتر واصفی
مدیر عامل شرکت داروسازی سینادارو

تحریم عاملی خارجی برای تنبیه دولت مردان و در واقع تنبیه ملت ها برای اهداف تحریمی است.

اگر محدودیت ها بیشتر شدند، تجربه ی دولت های قبل باید چراغ راه باشد تا بتوانیم از تجربیات حتما استفاده کنیم.

 ما باید مسیر جایگزین را انتخاب کنیم. حتی در شرایط بدون تحریم راهکارهای عملیاتی را اتخاذ کرده و بعد، در تحریم تجدید نظر کنیم اما در حوزه ی دارویی این مورد اتخاذ نشده است.

 یک تولیدکننده باید تحت ارزیابی قرار بگیرد. آنچه که در فرآیند تولید مورد نیاز است، باید به طور کامل دیده شود.

 همه ی اجزای در ارتباط با دارو اهمیت واحد دارند. در تامین نقدینگی و ارز و ...نگاهی جامع نداشته ایم که این مورد با مشکل رو به رو خواهد بود.

 ۷۰ درصد داروها نیاز ارزی دارند و بقیه ارزش افزوده است. شرکت های اکسیر، زهراوی ، دانا و ...به چرخه ی تولید پیوسته اند و نیاز عمده ای را تامین می کنند.

 ارز حمایتی که به مصرف کننده نرسیده است قابل دوام نیست و رانت به وجود می آید و برای تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی باید مبالغی غیر قانونی پرداخت شود.اینجا باید یکسان سازی کنیم و نظام اقتصاد دارو را از این حالت خارج کنیم.


 سخنرانی جناب آقای دکتر سپهری

کشور ما تنها به تولید کننده نیاز ندارد. بدون وارد کننده ها موفق نخواهیم بود. برای فعالیت هایمان و رسیدن به نتیجه ی مطلوب کار هم تولید کننده و هم وارد کننده ی خوب نیاز داریم.

اگر قیمت گذاری مناسب نباشد، سرعت فعالیت کمتر خواهد شد. برخلاف آنچه که به نظر می رسد، ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تولید کننده ضرر ایجاد خواهد کرد. تولید کننده ماده ی اولیه را با ارز ۴۲۰۰ تومانی می گیرد اما سایر فرآیند ها (دستگاه ها،کیفیت و...) با ارز های دیگر صورت می گیرند.